File Integrity Monitoring(FIM)

  • Post category:Blog

Güvenliğinizi Güçlendirmek için Sunucularda Windows Dosya Bütünlüğü İzleme (FIM) Uygulaması

Sistem dosyalarınızda herhangi bir zamanda beklenmeyen değişiklikler, bir ağ güvenliği ihlaline, kötü amaçlı yazılım bulaşmasına veya işinizi riske atan diğer kötü niyetli etkinliklere işaret edebilir. Dosya bütünlüğü izleme (FIM), sistem dosyalarının değiştirilmediğini veya değişikliklerin meşru ve amaçlanmış olduğunu doğrulamanıza yardımcı olur.

Bilgi güvenliği ekipleri, Windows sunucularındaki sistem klasörlerini sürekli olarak izlemelerini sağlayan sağlam bir FIM yazılım çözümünü benimseyerek izinsiz giriş algılamalarını iyileştirebilir. Gerçekten de FIM, veri güvenliği için çok kritik olduğundan, PCI DSS, HIPAA, FISMA ve NIST dahil olmak üzere en yaygın uyumluluk düzenlemeleri ve güvenlik çerçeveleri, mümkün olduğunda uygulanmasını önerir. Kart sahibi bilgileri veya tıbbi kayıtlar gibi son derece hassas verilerle ilgilenen herhangi bir kuruluş, bu verilerin bulunduğu sunucuların korunmasından ve bütünlüğünden sorumludur. Örneğin, PCI DSS, personeli sistem dosyalarında yapılan şüpheli değişiklikler hakkında uyarmak ve en az haftada bir temel kıyaslama yapmak için FIM’in dağıtılmasını zorunlu kılar.

Sistem bütünlüğünü kontrol etmek için birkaç yerel araç olmasına rağmen, bunlar gerçek zamanlı izleme, güvenlik olaylarının merkezi olarak depolanması ve sistem dosyalarının neden değiştiğine ilişkin bağlam ve netlik gibi kritik özelliklerden yoksundur. Bu eksiklikler, BT uzmanlarının gürültüyü kesmesini ve değişikliklerin kabul edilebilir veya potansiyel olarak zararlı olup olmadığını anlamasını neredeyse imkansız hale getiriyor. Bu nedenlerle, karmaşık BT ortamlarına sahip kuruluşların güvenilir, bağlam tabanlı, Windows dosya bütünlüğü izleme yazılımına yatırım yapması gerekir.

Veri ihlali ve kötü amaçlı yazılım bulaşması belirtilerini zamanında tespit edin

Netwrix Change Tracker, Windows sunucularında sistem dizini ve dosya değişikliklerini denetler, sistem güncellemelerinin kurulumunu ve Windows kayıt defteri değişikliklerini izler. Uygulama, dosya karmalarını, kayıt defteri değerlerini, izin değişikliklerini, yazılım sürümlerini ve hatta yapılandırma dosyası içeriklerini karşılaştırarak sistem dosyalarının ve yapılandırmaların bütünlüğünü izler. Herhangi bir tutarsızlık olması durumunda, çözüm, etkiyi azaltmak için kullanıcıların kötü amaçlı yazılım etkinliğini ve diğer tehditleri zamanında engellemesine yardımcı olan anormalliği belirten, okunması kolay gerçek zamanlı uyarılar gönderir. Ayrıntılı raporlar da herhangi bir zamanda oluşturulabilir.

Dosya bütünlüğü izlemede tahmin yürütmeyi ortadan kaldırın

Netwrix Change Tracker, planlanan değişiklikleri hariç tutmak ve gerçekten tehdit oluşturan olaylara odaklanmanızı sağlamak için programlanmıştır. Ayrıca, gelişmiş tehdit algılaması, Microsoft, Oracle ve Adobe gibi orijinal yazılım satıcıları tarafından sunulan 10 milyardan fazla dosya itibarına sahip bir bulut güvenlik veritabanı tarafından sağlanan ek bağlamla geliştirilir ve uygunsuz değişikliklerin son derece doğru bir şekilde tanımlanmasına yardımcı olur.

Uyumluluk raporlaması için harcadığınız zamanı ve çabayı azaltın

Yazılım, seçilen herhangi bir gruptaki tüm Windows sunucuları için uyumluluk puanlarına genel bir bakış sağlar. Güvenlik temellerinizden herhangi bir sapmayı tespit etmek ve puanların iyileşip iyileşmediğini anlamak için önceki sonuçları kolayca karşılaştırabilirsiniz. Netwrix Change Tracker, çok çeşitli önceden tanımlanmış uyumluluk raporları, karşılaştırmalar ve izleme şablonları ile doludur ve raporlar denetçilere veya yöneticilere sağlanmak üzere birden fazla formatta dışa aktarılabilir.

Tüm altyapınızdaki kritik sistem dosyalarında yapılan değişiklikleri kuş bakışı görün

Netwrix Change Tracker, aşağıdakiler dahil olmak üzere en son sistem olaylarını gösteren bir pano sağlar:

  • Seçilen bir cihaz grubu için planlanmış ve planlanmamış değişiklikler
  • Uyumluluk raporu sonuçlarındaki eğilimlere genel bakış
  • Şu anda planlanan değişikliklerin bir özeti
  • Bireysel cihazlarla ilgili olası sorunlar

Bu eyleme dönüştürülebilir zeka sayesinde, Windows, Unix, Linux ve MacOS sistemlerinin yanı sıra ağ cihazları, sanallaştırılmış sistemler ve bulut platformları dahil olmak üzere birden çok platformda yapılandırmalarda ve kritik dosyalarda yapılan uygunsuz değişiklikleri hızla tespit edebilirsiniz.